Czym jest indeks glikemiczny?

Pojęcie indeksu czy ładunku glikemicznego pojawia się w rozmowie z lekarzem, u dietetyka, w artykułach, ale czy wiesz co to jest i jak należy tego stosować?

Indeks glikemiczny określa szybkość wzrostu stężenia glukozy we krwi po spożyciu danych produktów spożywczych w porównaniu do wzrostu, jaki następuje po spożyciu tej samej ilości węglowodanów w postaci czystej glukozy.

Niski IG: 0-55

Średni IG: 56-69

Wysoki IG: powyżej 70

Ilość ma także znaczenie, dlatego mówimy także o ładunku glikemicznym, który odzwierciedla wzrost poziomu glukozy we krwi po spożyciu porcji produktu.

Niski ŁG: 0-10

Średni ŁG: 10-20

Wysoki ŁG: powyżej 20

Produkty mające duży IG są szybko trawione i wchłaniane w przewodzie pokarmowym, co skutkuje silnym zwiększeniem glukozy we krwi po posiłku i następnie szybkim zmniejszeniem się stężenia glukozy we krwi.

Produkty o małym IG powodują mniejszą i bardziej powolną reakcję w postaci zmian glikemii i insulinemii po posiłku.

W swojej codziennej diecie zwracaj uwagę, aby wybierać produkty oraz posiłki, które będą miały niski lub średni indeks glikemiczny, a ograniczać te z wysokim.

Dzięki temu:

Będziesz dłużej syty po posiłku

Zmniejszysz ryzyko wystąpienia niektórych chorób, przede wszystkim insulinooporności oraz cukrzycy typu 2

Nie będziesz odczuwać spadku energii niedługo po posiłku

Czy wiesz, że:

Produkty, które mają niski indeks glikemiczny mogą mieć wysoki ładunek. Przykładem są rodzynki i buraki: obydwa produkty mają indeks na poziomie 65, a ładunek glikemiczny w rodzynkach to 42, a w burakach tylko 5!

Od czego zależy indeks glikemiczny?
❇️Stopnia przetworzenia produktu – produkty bardziej przetworzone mają wyższy IG  Obróbka kulinarna – produkty surowe mają mniejszy indeks, niż te ugotowane. Produkty rozgotowane mają wyższy indeks, niż te ugotowane al. dente
❇️ Zawartość błonnika pokarmowego w posiłku. Im go więcej, tym IG jest niższy, dlatego należy wybierać m.in. produkty razowy, czy pełnoziarniste
❇️Bardziej rozgniecione pokarmy, jak puree ziemniaczane mają wyższe IG niż ziemniaki w całości
❇️Im owoce są bardziej dojrzałe, tym ich indeks glikemiczny jest wyższy np.: zielone banany mają mniejszy IG niż takie z brązowymi plamkami
❇️Chłodzenie produktów pomaga w obniżeniu ich indeksu glikemicznego np. ziemniaki
❇️Zjedzenie posiłku o niskim IG zmniejsza odpowiedź glikemiczną organizmu na kolejny posiłek.